Коронавирус

Нагло се зголеми бројот на заразени во Русија

Бројот на регистрирани заразени од коронавирус нагло се зголеми во Русија во последните 24 часа, соопшти Роспотребнадзор.

Заразеноста со коронавирус е потврдена кај уште 163 лица, со што бројот на пациентите е зголемен на 658.

Пријавени се нови случаи во 22 региони, а најголем број се во Москва, 120.

Рускиот претседател Владимир Путин попладнево ѝ се обрати на нацијата по повод пандемијата на коронавирус.

„Ве молам немојте да мислите како што луѓето често си мислат - не може да дојде до мене. Може да дојде до секого“, рече рускиот претседател и најави низа драстични мерки за да се запре ширењето на вирусот, како што се укинување на бесплатниот јавен превоз за пензионерите, затворање на библиотеките, дискотеките, клубовите и слични објекти за забава, воведување принудни одмори за ранливите групи, бенефиции и плаќања, мораториум на даноците и казните.

„Најбезбедно сега е дома“, рече Путин.

Засега во Русија не се пријавени смртни случаи од коронавирус, иако во болниците умираат пациенти на кои им е дијагностицирана пневмонија.

Тие не се вклучени во групата на болни од ковид-19 бидејќи нивните тестови биле негативни или дури не биле ни тестирани за вирусот, според Њузру.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе