Вашингтон

Националната гарда го чува Капитол, почна расправата за импичмент на Трамп (ФОТО)

Во моментов во американски Капитол се одвива расправата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, а присуството на војниците на Националната гарда е потсетување на насилството што се случи таму минатата недела.

Фото: ЕПА
 

На една фотографија, направена од фотограф на Њујорк тајмс, се гледаат војници што одмораат во ходникот низ кој често поминува Ненси Пелоси на пат кон нејзината канцеларија.

Бистата до која одмораат гардистите е во чест на војниците што биле распоредени во Капитол за време на американската Граѓанска војна.

Новинарка на Си-ен-ен сподели твит споредувајќи фотографии од денешните војници во Капитол со скици на војниците во Капитол за време на Граѓанската војна.

Осум дена пред истекот на мандатот на Трамп, Претставничкиот дом гласа за резолуцијата за отповикување, во која го обвинува републиканскиот претседател за поттикнување бунт во говорот пред неговите приврзаници пред тие насилно да упаднат во седиштето на парламентот, што резултираше со пет смртни случаи.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе