На плажите во близина на главниот град на Гана угинале 80 делфини, се истражува причината

Најмалку 80 делфини и голем број риби во последните неколку дена се најдени мртви на плажите во близина на Гана Акра, по што властите отворија истрага.

EPA-EFE

Причината за угинувањето сè уште не е јасна. Експерти од комисијата за риболов земале примероци од рибите и водата од плажата Осу касл во Акра. Агенцијата за храна и лекови соопшти дека ги проверува рибарниците за да утврди дали некој продава од местото на делфините.

Мишел Артур Дадзие, шефот на комисијата за риболов, кажа за Ројтерс дека се најдени меѓу 80 и 100 мртви делфини.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе