На Навални му е одреден притвор од месец дена (ВИДЕО)

Руски суд нареди Алексеј Навални да биде во притвор во траење од 30 дена, до 15 февруари, објави Кира Јармиш, портпаролка на критичарот на Кремљ, еден ден по неговото апсење при враќањето во Москва.

Screenshot

Навални беше уапсен вчера на аеродромот во Москва при враќање во Русија од Германија каде се лекуваше откако преживеа обид за труење со нервниот агенс новичок минатото лето. Неговото апсење го нареди московската затворска служба затоа што ја прекрши условната казна што му е изречена во случај на проневера, за кој дисидентот тврди дека е наместен.

Тој во притвор ќе ја чека одлуката на судот за тоа дали неговата три и пол годишна условна казна ќе биде претворена во затворска казна.

Околу 200 негови приврзаници се собраа денес пред полициската станица на температура од -18 степени, барајќи негово ослободување.

Обединетите нации и западните земји ги повикаа руските власти веднаш да ги ослободат опозициските лидери, а некои земји повикаа на нови санкции против Русија. Москва им одговори да си ја вршат својата работа.

Во видео порака од полициската станица, Навални сослушувањето го нарече „најголем степен на беззаконие“ и го нападна Владимир Путин, обвинувајќи го дека кривичниот закон го „фрлил преку прозор“.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе