Премин Мердаре

На косовско-српската граница најдено девојче во просторот за резервно тркало (ФОТО)

На административниот премин Мердаре спречен е обид за шверц на деветгодишно девојче од територијата на Косово во Германија, соопшти српската царина.

Девојчето било најдено во просторот за резервно тркало на автомобил „крајслер“ со германски таблички.

Со автомобилот управувал 42-годишен маж, а со него бил и неговиот 17-годишен син, двајцата од албанска националност.

За време на редовната контрола тие на цариниците им кажале дека немаат што да пријават.

„Меѓутоа со детален преглед на автомобилот цариниците во багажникот, во просторот за резервно тркало, нашле деветгодишно девојче од албанска националност, чии документи, но и изводот за престој издаден во Подуево, дополнително биле најдени во автомобилот“, соопшти српската царина.

Возачот на автомобилот, откако скриеното девојче било најдено, кажал дека станува збор за дете на негова сестра, која живее во Германија и дека детето си играло и случајно се скрило таму.

Девојчето го презеле социјални работници во Прокупље.

На осомничените им е одредено задржување до 48 часа, по што, со кривична пријава, ќе бидат приведени во надлежното обвинителство.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе