Премин Мердаре

На косовско-српската граница најдено девојче во просторот за резервно тркало (ФОТО)

На административниот премин Мердаре спречен е обид за шверц на деветгодишно девојче од територијата на Косово во Германија, соопшти српската царина.

Девојчето било најдено во просторот за резервно тркало на автомобил „крајслер“ со германски таблички.

Со автомобилот управувал 42-годишен маж, а со него бил и неговиот 17-годишен син, двајцата од албанска националност.

За време на редовната контрола тие на цариниците им кажале дека немаат што да пријават.

„Меѓутоа со детален преглед на автомобилот цариниците во багажникот, во просторот за резервно тркало, нашле деветгодишно девојче од албанска националност, чии документи, но и изводот за престој издаден во Подуево, дополнително биле најдени во автомобилот“, соопшти српската царина.

Возачот на автомобилот, откако скриеното девојче било најдено, кажал дека станува збор за дете на негова сестра, која живее во Германија и дека детето си играло и случајно се скрило таму.

Девојчето го презеле социјални работници во Прокупље.

На осомничените им е одредено задржување до 48 часа, по што, со кривична пријава, ќе бидат приведени во надлежното обвинителство.

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе