Првпат од 1999 година

На изборите во Финска победија социјалдемократите

Социјалдемократската партија постигна тесна победа на парламентарните избори што се одржаа во Финска, со освоени 17,7 отсто од гласовите.

Веднаш зад неа е евроскептичката екстремно десна Партија на Финците, со 17,5 отсто, покажаа прелиминарните резултати.

„Првпат од 1999 година ние сме најголемата партија во Финска“, рече лидерот на СДП, Анти Рине.

Но со поделените гласови и без јасна победа на една партија, може да му биде тешко да изгради функционална коалиција.

Зелените и Левата алијанса исто така добија поголем процент гласови. Ова е првпат во повеќе од еден век ниедна партија да не освои над 20 отсто од гласовите.

Излезноста на изборите беше 72 отсто.

Според резултатите врз основа на 90 проценти изброени ливчиња, социјалдемократите ќе имаат 40 места во парламентот од 200 места, Партијата на Финците 39, а Конзервативната партија на националната коалиција 37.

Партијата на центарот на премиерот Јуха Сипилjа, главна партија во владата во заминување, освои 32 места.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе