ОН објавија нов извештај

На истокот на Етиопија владее глад

Шефот на хуманитарната мисија на Обединетите нации Марк Лоукок кажа дека на истокот на Етиопија владее глад.

EPA-EFE

„Таму сега е глад. Само ќе се влошува“, кажа тој по објавувањето на новиот извештај за ситуацијата во тој регион, пренесува Би-би-си.

Повеќе од 350.000 луѓе живеат во „тешка криза“ во регионот Тиграј, како и во соседните региони Амхара и Афар.

Тиграј е опустошен од борбите меѓу владата и бунтовниците.

Ситуацијата со храната достигна ниво на катастрофа, покажуваат анализите.

Етиопската влада не го призна извештајот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе