На Харадинај му ја нудат функцијата претседател на косовското собрание

Преговорите за формирање на новата влада на Косово почнаа по изборите одржани на 14 февруари.

EPA-EFE

Преговорите почнале меѓу Алијансата за иднина на Косово и движењето Самоопределување, јавуваат косовските медиуми.

Се дознава дека мандатарот за нова косовска влада Аљбин Курти му ја понудил на Рамуш Харадинај функцијата претседател на косовското собрание, и покрај аспирациите да стане нов косовски претседател.

Курти инсистира на тоа да стане премиер, а Вјоса Османи претседателка на Косово.

Пред вонредните избори одржани на 14 февруари, Харадинај најави кандидатура за претседател исто како и Вјоса Османи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе