На Харадинај му ја нудат функцијата претседател на косовското собрание

Преговорите за формирање на новата влада на Косово почнаа по изборите одржани на 14 февруари.

EPA-EFE

Преговорите почнале меѓу Алијансата за иднина на Косово и движењето Самоопределување, јавуваат косовските медиуми.

Се дознава дека мандатарот за нова косовска влада Аљбин Курти му ја понудил на Рамуш Харадинај функцијата претседател на косовското собрание, и покрај аспирациите да стане нов косовски претседател.

Курти инсистира на тоа да стане премиер, а Вјоса Османи претседателка на Косово.

Пред вонредните избори одржани на 14 февруари, Харадинај најави кандидатура за претседател исто како и Вјоса Османи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе