На годишнината од Договорот, Ким и Си најавија зајакнување на соработката

Фото: ЕПА

Лидерите на Северна Кореја и Кина, Ким Џонг Ун и Си Џинпинг, денеска разменија пораки по повод 60-годишнината од Договорот за пријателство, соработка и заемна помош меѓу двете земји, јави севернокорејската агенција КЦНА.

Тие ветија дека ќе ја интензивираат соработката, пренесе Ројтерс.

Во пораката до Си, Ким рече дека соработката е клучна во борбата против непријателствата на странските сили.

Кинескиот претседател вети дека ќе ја подигне соработката „на ново ниво“.

Договорот за пријателство беше потпишан на 11 јули 1961 година.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе