Денот на Канада

На дождлив 150-ти роденден нацијата го прослави значењето на Канада (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Канадскиот премиер Џастин Трудо во саботата ги започна прославите за да го одбележат 150-тиот роденден на земјата во услови на тешка безбедност. Голем број граѓани се соочуваа со постојани дождови и долги одложувања за да стигнат до главната локација во главниот град на државата, пренесе Ројтерс.

Околу 500.000 луѓе се очекуваа да бидат во Отава за долгоочекуваната прослава на Денот на Канада, со голема прослава на отворено пред националниот парламент, заедно со акробати, огномети и музичари, меѓу кои и ирскиот пејач Боно и другите членови на рок групата Ју-Ту.

Трудо, во придружба на британскиот принц Чарлс, се ракуваше со некои од илјадниците посетители што се собраа во главниот град на Канада, Отава.

„Канада е земја која е силна не наспроти нашите разлики, туку поради нив“, изјави Трудо на собирот. „Ние не се стремиме да бидеме мелтинг пот - навистина, ја знаеме вистинска сила и издржливост што тече низ канадската разновидност“.

Сепак, во пресрет на прославите излегоа некои контроверзии, особено меѓу Првите нации кои ја истакнаа историјата на Канада за малтретирањето на домородните луѓе. Активистите во знак на протест во четвртокот подигнаа типи (конусен шатор) на Парламент Хил.

Во саботата, околу 100 домородни демонстранти маршираа низ Торонто, носејќи црвени знамиња и некои го држеа канадското национално знаме наопаку.

Некои градови слават на поневообичаен начин. Најголемиот град во Канада, Торонто, имаше огромна гумена патка што лебдеше во пристаништето, додека Калгари планираше „живо знаме“ составено од луѓе кои носат црвена и бела боја. Жолтата патка што чинеше 154,273 долари, вклучувајќи ја и киријата, според Глоуб и Маил, привлече критики така што некои го опишаа како губење на парите на даночните обврзници.

Безбедноста веќе беше засилена во деновите пред прославата, а учесниците се спротивставија на затворањето на патиштата и на бетонските препреки низ влезовите на Парламент Хил, лоциран во центарот на Отава.

 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе