На црква во Приштина осамна графит „Исус ги мрази Србите“ (ФОТО)

По вчерашната литургија во недовршената црква во Приштина осамна графит „Исус ги мрази Србите“.

EPA-EFE

„Исус ги мрази Србите“, кажано ми е дека ова е свежо испишан графит на недовршената православна црква во Приштина по денешната литургија, која беше прва литургија од 1998 година“, напиша Иан Бенкрофт, а пренесува РТС.

Студентите на приштинскиот универзитет на албански јазик закажаа денес за 11 часот протест пред православната црква, негодувајќи против служењето литургии во неа.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе