На аеродромот во Кабул слета првиот меѓународен патнички авион (ВИДЕО)

Авион на пакистанската компанија ПИА денеска слета на аеродромот во Кабул, и тоа е првиот меѓународен патнички авион што пристигна во Авганистан од 15 август, кога талибанците ја презедоа власта во земјата.

Screenshot

Авионот од Исламабад слета на аеродромот во Кабул околу 10.30 часот по локално време, и превезувал неколку патници.

„Во авионот имаше околу десетина лица, можеби повеќе членови на екипажот отколку патници“, изјави новинар на АФП од летот на ПИА.

АФП проценува дека денешното слетување на странски авион е еден од првите знаци за економска нормализација во Авганистан.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе