Му се суди на 100-годишен нацист

Во судот во Нојрупин, во Германија, денеска почнува судењето на стогодишник што бил чувар во нацистичкиот концентрационен логор Заксенхаузен.

Фото: Пиксабеј

Обвинителството го товари дека помагал во убивањето на затворениците во логорот меѓу 1942 и 1945 година, а според обвинителниот акт наводно е одговорен и за соучество во убиството на 3.518 случаи.

Концентрациониот логор Заксенхаузен u Ораниенбург, северно од Берлин, имал особено значење за време на националсоцијализмот. Откако е изграден во 1936 година, служел како пример за изградба на други концентрациони логори, потсетува Дојче веле.

Заксенхаузен подоцна бил административен центар на комплетниот систем концентрациони логори, а бил и камп за обука на СС-овци. Вкупно во него биле затворени 200.000 луѓе. Десетици илјади се стрелани, убиени со плин или умреле во свирепи медицински експерименти.

Германското правосудство во моментов работи на 17 случаи осомничени за злосторства од времето на нацизмот. Меѓу осомничените никој нема помалку од 95 години. 

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе