Мрачната страна на природата: морето голтна куќи во Норвешка (ВИДЕО)

Свлечиште на северот на Норвешка однесе осум куќи во морето, а според првичните информации, никој не е повреден.

Фото: ЕПА

Градоначалничката на Алта, градот во кој се појавило свлечиштето, рече дека штетата е значителна и дека има многу остатоци во морето.

Локалната полиција соопшти дека свлечиштето е широко меѓу 650 и 800 метри и високо 40 метри.

Нивниот портпарол рече дека свлечиштето однело и еден автомобил. Тој додаде и дека кучето што завршило во морето успеало да доплива до брегот.

Набргу по првото, следуваа неколку помали лизгања на земјиштето, а локалното население беше привремено евакуирано.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе