Москва: Збогување со загинатиот руски министер, дојде и Путин (ВИДЕО)

Во Москва е во тек збогувањето од министерот за вонредни ситуации, Евгениј Зиничев, кој загина на службена должност на Арктикот. На церемонијата пристигна и рускиот претседател Владимир Путин.

Фото: ЕПА

Како што рече Путин, за него смртта на Зиничев претставува лична загуба. Вчера, рускиот лидер постхумно го одликуваше починатиот министер со медал „Херој на Русија“.

По церемонијата, ковчегот со телото на министерот ќе биде пренесен во Санкт Петербург, каде што Зиничев ќе биде погребен.

Министерот за вонредни ситуации на Русија, Евгениј Зиничев, трагично загина спасувајќи му го животот на режисерот Александар Мељник, за време на меѓуресорските вежби во Норилск.

Зиничев служел во вооружените сили на СССР во Северната флота. Работел во органите за државна безбедност на СССР, а потоа и на Русија. Накратко беше вршител на должноста гувернер на Калининградската област. Во ноември 2016 година беше назначен за заменик-директор на руската ФСБ, а во 2018 година, со декрет на претседателот на Русија, Зиничев стана шеф на Министерството за вонредни ситуации. 

Во декември минатата година го доби чинот генерал на армијата. Тој исто така беше член на Советот за безбедност на Русија и член на поморскиот колегиум на Владата на Русија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе