Москва: Збогување со загинатиот руски министер, дојде и Путин (ВИДЕО)

Во Москва е во тек збогувањето од министерот за вонредни ситуации, Евгениј Зиничев, кој загина на службена должност на Арктикот. На церемонијата пристигна и рускиот претседател Владимир Путин.

Фото: ЕПА

Како што рече Путин, за него смртта на Зиничев претставува лична загуба. Вчера, рускиот лидер постхумно го одликуваше починатиот министер со медал „Херој на Русија“.

По церемонијата, ковчегот со телото на министерот ќе биде пренесен во Санкт Петербург, каде што Зиничев ќе биде погребен.

Министерот за вонредни ситуации на Русија, Евгениј Зиничев, трагично загина спасувајќи му го животот на режисерот Александар Мељник, за време на меѓуресорските вежби во Норилск.

Зиничев служел во вооружените сили на СССР во Северната флота. Работел во органите за државна безбедност на СССР, а потоа и на Русија. Накратко беше вршител на должноста гувернер на Калининградската област. Во ноември 2016 година беше назначен за заменик-директор на руската ФСБ, а во 2018 година, со декрет на претседателот на Русија, Зиничев стана шеф на Министерството за вонредни ситуации. 

Во декември минатата година го доби чинот генерал на армијата. Тој исто така беше член на Советот за безбедност на Русија и член на поморскиот колегиум на Владата на Русија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе