ДОДЕКА РУСКИТЕ АВИОНИ Ѝ ГИ НАПАЃААТ НАФТЕНИТЕ ТАНКЕРИ

Москва: Синот на Ердоган е вклучен во трговијата со нафта со ИСИС (ВИДЕО)

Портпаролот на Кремљ изјави дека Москва има информации дека синот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган има интерес во нафтениот бизнис со милитантите во Сирија.

Постојат разузнавачки информации, рече Дмитри Песков во саботата, што докажуваат дека синот на Ердоган има интерес во трговијата со нафта со милитантите.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно ја обвини Турција дека купува нафта од терористите на ИСИС Такфири, велејќи дека сателитските снимки покажуваат долги редици камиони што наводно во Турција носат нафта од областите под контрола на ИСИС во североисточна Сирија. Ердоган во четвртокот ги негираше обвинувањата.

„Се надоврзувам на изјавите на нашиот претседател (Путин). Навистина, постојат одредени информации, не знам колку се детални, но постои одреден интерес“, изјави Песков во интервју за телевизискиот канал Росија 1, без да даде повеќе детали.

Сирискиот министер за информации Омран ал-Зоуби изјави дека Турција го соборила рускиот борбен авион во близина на границата со Сирија како одговор на воздушните напади во кои Русија ги бомбардира нафтените танкери што се движат од Сирија кон Турција.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе