Москва: Нема нафта за оние кои одредуваат горна граница на цената

Русија нема намера да им испорачува нафта на потрошувачите кои одредуваат горна граница на цената за руската нафта, изјави потпретседателот на руската влада Александар Новак.

EPA-EFE

„Ние сме против таквите непазарни инструменти бидејќи таквите преседани се многу штетни за пазарот на енергенси. Тоа само доведува до дефицит и осцилации на цените. Доколку ваквиот механизам биде воведен цената ќе ја платат потрошувачите“, кажа Новак на прес-конференција.

Тој ги предупреди земјите кои планираат да воведат горна граница за цената на руската нафта дека за Русија е прифатливо да им испорачува нафта само на оние купувачи кои ги поддржуваат пазарните механизми во одредувањето на цената на нафтата, пренесува ТАСС.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе