Москва негира дека руски платеници во Венецуела го штитат Мадуро

Кремљ демантираше дека во Венецуела има борци на руска приватна воена компанија како поддршка на претседателот Николас Мадуро, сојузникот на Москва, чија власт ја оспорува новиот самопрогласен привремен претседател Хуан Гуаидо.

Одговарајќи не прашање на руска телевизија дали е вистина дека „400 руски борци го штитат Мадуро“ во Венецуела, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков кажа: „Нормално дека не“.

„Во стравот се големи очите“, додаде Песков во емисијата „Москва. Путин. Кремљ“.

Повеќе големи руски и светски медиуми ја пренесоа неделава информацијата за наводно испраќање руски платеници за да ја поддржат власта на Николас Мадуро.

Во петокот маж кој се претставува како козачки лидер изјави дека членови на руска приватна воена компанија кои неодамна се вратиле од Габон минатиот понеделник „набрзина“ формирале група „од 400 луѓе“ кои преку Куба се упатиле кон Каракас.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе