Москва: „Косовската војска“ е сериозна закана за Балканот

Москва смета дека создавањето на „косовска војска“ претставува сериозна закана за безбедноста на Балканот, соопшти министерството за надворешни работи на Русија.

Како што се наведува, создавањето „војска на Косово“, поддржана од водечките членки на НАТО, претставува најгрубо кршење на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите нации во која се истакнува неопходноста од демилитаризација на сите оружени групации на косовските Албанци.

Русија и претходно предупредуваше на заканата од „косовската војска“ бидејќи нема никакви гаранции дека таа нема да се користи против српското население.

Тогаш постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја кажа и дека Русија се противи на обидите на западните земји дискусијата во Советот за безбедност за ситуацијата на Косово да се сведе на минимум.

Властите во Приштина еднострано прогласија независност од Србија на 17 февруари 2008 година. Република Косово како држава не го признаваат Србија, Русија, Кина, Израел, Иран, Шпанија, Грција и низа други земји.

Парламентот на Косово одобри на 14 декември 2018 година формирање полноправна војска заснованата врз косовските безбедносни сили.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе