По американските критики

Москва до Вашингтон: А вие да се извините за Хирошима?

Министерството за надворешни работи на Русија се огласи по повод изјавата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој ја критикуваше ситуацијата на Крим.

EPA-EFE

„Го осудуваме изживувањето на Русија на Крим, особено на 18 мај кога одбележуваме 77 години откако Сталин депортираше бројни кримски Татари од својот роден полуостров. Се радуваме на учеството на самитот на Кримската платформа во август“, напиша Блинкен на Твитер, користејќи го хаштагот „Крим е Украина“.

Руската дипломатија, меѓутоа, не остана покуса по објавата на Блинкен, и одговори преку Твитер.

„Господине Блинкен, ќе се справиме самите, и во тага и во мака. Фокусирајте се на американските проблеми. За почеток, зборувајте ни за вашите достигнувања по 19-годишното американско присуство во Авганистан. Покрај тоа, за цивилните жртви...

А ако зборува за историјата, да се извините за Хирошима?“, се наведува на официјалниот профил на министерството за надворешни работи на Русија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе