Скандал во британската морнарица

Морнари на британска воена подморница повлечени од должност откако „паднале“ на тест за кокаин (ВИДЕО)

Седуммина морнари на британската нуклеарна подморница ХМС Талент, кои требало да тргнат во операција на следење руски подморници во Северното Море „паднале“ на тестирање за кокаин.

Како што пишува британски Дејли мејл, тие се суспендирани поради дрога. Според тврдењата на британскиот таблоид, по пристигнувањето на нуклеарната подморница во морнаричката база во Девонпорт, каде екипажот требало да се подготви за „тајна мисија“ на Арктикот, дел од морнарите посетиле забава, по што паднале на тестирањето за наркотици.

По потврдувањето на резултатите на анализата морнарите ѝ биле предадени на воената полиција, додека испловувањето на ХМС Талент било одложено.

Причината за одложувањето на испловувањето не е наведена, но, како што пишува Дејли мејл, за испловување е потребен целиот екипаж.

Нуклеарната подморница ХМС Талент (С92) е шеста во серијата подморници од класата „трафалгар“ на кралската воена морнарица на Британија. Таа почна да се користи во мај 1990 година и носи крстосувачки проектили „томахавк“.

Сличен скандал на британската морнарица ѝ се случи во 2017 година. Тогаш за користење наркотици беа отпуштени девет морнари од подморницата ХМС Виџилант.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе