Боливија

Моралес: САД ми понудија авион за да избегам, гарант ќе ме однесеа во Гвантанамо

Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, во интервју за Ројтерс во Мексико Сити во петокот изјави дека Соединетите Држави му понудиле авион за да го изнесат од Боливија.

Моралес претходно оваа недела поднесе оставка под притисок и ја напушти Боливија по протестите и насилството по изборите на 20 октомври, за кои беше масовно обвинуван за измама. Тој доби азил во Мексико.

„Соединетите Американски Држави му се јавија на министерот за надворешни работи (на Боливија) да понудат да ни испратат авион за да нè однесе таму каде што сакаме. Бев сигурен дека тоа ќе беше Гвантанамо“, рече Моралес со насмевка.

„Само заради демократијата, ако не сакаат да учествувам, јас немам проблем да не учествувам на новите избори“, рече Моралес. „Само се прашувам зошто сите толку се плашат од Ево“, додаде тој.

Моралес рече дека сака да се врати во Боливија веднаш штом неговата оставка ќе биде одобрена според боливискиот закон.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе