Молња уби 5 лица во Полска, над 100 повредени, жител го снимил невремето (ФОТО+ВИДЕО)

Најмалку пет лица се убиени, а повеќе од стотина се повредени при удар на громови во Полска, рече премиерот Матеуш Моравјецки.

Молња, меѓу другите локации, удрила и во група планинари кои се наоѓале на самит на врвот Гивонт, популарна дестинација кај странски и домашни туристи, висок 1.894 метри. Молњата удрила во 15 метарски метален крст.

Гивонт е врв на планинскиот венец Татри што се наоѓа на границата меѓу Полска и Словачка.

Татрите се дел од планинскиот венец Карпати, и се највисоки планини во Полска и во Словачка и привлекуваат туристи со своите високи врвови и прекрасни езера.

Четири лица починале од полската страна, меѓу кои и две деца, додека едно лице починало од словачката страна на планината.

Невремето избувна одеднаш, по сончево утро.

„Никој не очекуваше такво ненадејно невреме и од наша гледна точка тоа беше нешто што човек не може да го предвиди“, рече полскиот премиер, јави Би-би-си.

Повеќе од сто лица се повредени низ планинскиот венец, а четири хеликоптери се на терен.

Жител на градот Закопане, планинско одморалиште во регионот на Татрите објави видео на кое се гледа молњата.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе