Моќен кардинал во Ватикан одеднаш поднесе оставка: Папата ме принуди

Италијанскиот кардинал Анџело Бечу изјави денес дека бил принуден ненадејно да поднесе оставка од страна на папата Франциско кој го обвини дека користел пари од Ватикан за да им помогне на своите браќа.

EPA-EFE/CLAUDIO PERI

Кардиналот, 72, бил челник на ватиканскиот оддел за канонизација. Тој се одрекол од сите привилегии, вклучувајќи го и правото на кардиналот да учествува на изборите за иден папа.

„Светиот Отец ми објасни дека наводно сум ги фаворизирал своите браќа и нивните активности со пари од секретаријатот, но тоа можам да го објаснам“, изјави Бечу за италијанскиот весник Домани.

Според весникот, Ла Република и некои други медиуми, Бечу дал најмалку 600.000 евра на народната кујна што ја водел неговиот брат во родната Сардинија.

„Можам тоа да го потврдам. Што не е во ред со тоа?“ Праша Бечу, нагласувајќи дека парите биле уплатени на локалната филијала на Каритас.

Кардиналот, наводно, обезбедил договори во вредност од „стотици илјади евра“ за друга компанија управувана од неговиот друг брат.

Компанијата произведува врати и прозорци и работела за амбасадата на Ватикан во Египет и за една амбасада во Куба.

Кардиналот го потврди ова за весникот Домани. „Не украдов ниту едно евро. Не знам дали сум под истрага, но ако ме испратат на судење, ќе се бранам“, рече Бечу.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/CLAUDIO PERI

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе