Министрите од Г7 првпат по две години се состануваат во живо

Министрите на Г7 се среќаваат лице в лице за прв пат по две години во Лондон и меѓу другото ќе разговараат за повлекување на војниците од Авганистан, трговскиот договор по брегзитот, иранската нуклеарна програма и Кина.

Фото: ЕПА

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Рааб разговараше со јапонскиот колега Тошимитсу Мотеги пред состанокот на Г7, на кој ќе се придружат министрите од Канада, Франција, Германија, Италија и САД.

Рааб ќе се сретне и приватно со државниот секретар на САД, Антони Блинкен.

Рааб разговараше со Мотеги за барањето на Велика Британија да се приклучи на Сеопфатниот и напреден договор за транспацифичко партнерство (ЦТПП) - договор за слободна трговија за повеќето земји од Пацификот, вклучително и Јапонија.

„Длабочината на односите меѓу Велика Британија и Јапонија се заснова на заеднички поглед на демократијата, слободната трговија, борбата против климатските промени и безбедносната соработка“, рече Рааб.

Членките на ЕУ исто така присуствуваат на самитот Г7, а како гости се поканети и претставници на Австралија, Индија, Јужна Кореја, Јужна Африка и шефот на Здружението на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН).

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека министрите ќе разговараат за плановите за зајакнување на образованието на девојчињата и вработувањето жени додека светот закрепнува од пандемијата на ковид-19.

Се формира фонд од 15 милијарди долари за земјите во развој во следните две години.

Земјите се обврзуваат на новите глобални цели до 2026 година, според кои уште 40 милиони девојчиња треба да тргнат на училиште, а уште 20 милиони девојчиња треба да научат да читаат до 10-годишна возраст, во земјите со низок и среден приход.

Средбата лице в лице се одржува пред самитот на Г7 закажан за јуни во Корнвол, Англија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе