Министрите од Г7 првпат по две години се состануваат во живо

Министрите на Г7 се среќаваат лице в лице за прв пат по две години во Лондон и меѓу другото ќе разговараат за повлекување на војниците од Авганистан, трговскиот договор по брегзитот, иранската нуклеарна програма и Кина.

Фото: ЕПА

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Рааб разговараше со јапонскиот колега Тошимитсу Мотеги пред состанокот на Г7, на кој ќе се придружат министрите од Канада, Франција, Германија, Италија и САД.

Рааб ќе се сретне и приватно со државниот секретар на САД, Антони Блинкен.

Рааб разговараше со Мотеги за барањето на Велика Британија да се приклучи на Сеопфатниот и напреден договор за транспацифичко партнерство (ЦТПП) - договор за слободна трговија за повеќето земји од Пацификот, вклучително и Јапонија.

„Длабочината на односите меѓу Велика Британија и Јапонија се заснова на заеднички поглед на демократијата, слободната трговија, борбата против климатските промени и безбедносната соработка“, рече Рааб.

Членките на ЕУ исто така присуствуваат на самитот Г7, а како гости се поканети и претставници на Австралија, Индија, Јужна Кореја, Јужна Африка и шефот на Здружението на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН).

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека министрите ќе разговараат за плановите за зајакнување на образованието на девојчињата и вработувањето жени додека светот закрепнува од пандемијата на ковид-19.

Се формира фонд од 15 милијарди долари за земјите во развој во следните две години.

Земјите се обврзуваат на новите глобални цели до 2026 година, според кои уште 40 милиони девојчиња треба да тргнат на училиште, а уште 20 милиони девојчиња треба да научат да читаат до 10-годишна возраст, во земјите со низок и среден приход.

Средбата лице в лице се одржува пред самитот на Г7 закажан за јуни во Корнвол, Англија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе