Министерот за надворешни работи на Нов Зеланд отпатува во Турција заради коментарите на Ердоган за масакрот

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн рече дека министерот за надворешни работи Винстон Питерс отпатува за Турција да ги разјасни коментарите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поврзани со масакрот во Крајстчерч, кој тој го нарече елемент на заговор против Анкара.

28-годишниот терорист од Австралија уби 50 верници за време на петочната молитва во две џамии во Крајстчерч.

Ердоган го повика Нов Зеланд повторно да ја воведе смртната казна и предупреди дека Турција ќе се погрижи за сторителот ако тоа не го стори Нов Зеланд.

Тој исто така рече дека напаѓачот ѝ се заканувал на Турција и нему лично и дека сака да ги протера Турците од северо-западниот дел на земјата, кое според терористот е европски регион. Најголемиот турски град Истанбул лежи на два континента, што ги дели Босфор.

Ардерн рече дека Питерс ќе побара итни објаснувања за тие изјави.

„Нашиот вицепремиер ќе се спротивстави на овие изјави во Турција“, рече Ардерн пред новинарите во Крајстчерч. „Оди таму да ги разјасни работите, лице в лице“.

Питерс претходно ја повика Турција да прекине со емитувањето на снимката од нападот во Крајстчерч кој сторителот го емитуваше на Фејсбук бидејќи со тоа, како што кажа, се загрозуваат животите на Новозеланѓаните во странство.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе