Среде тензиите околу СПЦ

Мило Ѓукановиќ пристигна на Цетиње (ВИДЕО)

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ пристигна на Цетиње. Тој денес, по протестите на противниците на устоличувањето на митрополитот на Српската православна црква на Цетиње, ги повика граѓаните од сите вери и нации и политички опции, заедно да придонесат во зачувувањето на мирот, стабилноста и мултиетничноста.

EPA-EFE

Не се знае дали Ѓукановиќ само ќе ги поздрави собраните црногорски комити, односно дали ќе се придружи на протестот или ќе продолжи до резиденцијата која ја има на располагање на Цетиње.

Припадниците на комитите го пропуштиле Ѓукановиќ да мине низ барикадите и тој е еден од ретките на кои им е овозможено без проблем да влезат во градот.

Црногорскиот претседател претходно порача дека на 5 септември ќе дојде на протест во историската црногорска престолнина, ако СПЦ не се откаже од најавеното устоличување во Цетињскиот манастир.

Кажа и дека се надева дека ќе биде уважено неговото барање устоличувањето да се одржи во некој друг град и дека нема потреба тој ден да биде на Цетиње.

Неговите поддржувачи денес протестираат на Цетиње, а за време на протестите се забележани судири со полицијата и поставување барикади.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе