Милановиќ: Република Српска настанала на злосторство? Хелоу, Америка настанала на злосторство (ВИДЕО)

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ изјави дека „Милорад Додик е партнер“, како и дека Србите во актуелната ситуација им се сојузници на Хрватите во БиХ.

EPA-EFE

Тој зборуваше позитивно за српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина.

„Тој не е четник. Путин не ни знае дека Додик постои. Додик е лидер на една мала заедница. Србите ни се близок народ, во оваа ситуација ни се сојузници“, кажа тој, а на прашањето за тоа дека Република Српска била создадена на злосторство, тој возврати: „Хелоу? И Америка е создадена на злосторство, многу држави се создадени на злосторство“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе