Мицотакис: Турција да не им се заканува на Грција и на Европа

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис порача дека Турција не би требало да се обидува да ги присилува ни Грција ни Европа со своите настојувања да оствари план за бегалците.

Турција планира да раселни милион бегалци на северот на Сирија и би можела повторно да ја отвори рутата за емигрантите кон Европа доколку не добие соодветна меѓународна поддршка за тој план, изјави неколку пати во изминатите денови турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесува Ројтерс.

Мицотакис на прес-конференција во Солун изјави дека Ердоган мора да сфати дека не може да им се заканува на Грција и Европа во обид да обезбеди дополнителни средства за решавање на прашањето со бегалците.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе