Мицотакис: Турција да не им се заканува на Грција и на Европа

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис порача дека Турција не би требало да се обидува да ги присилува ни Грција ни Европа со своите настојувања да оствари план за бегалците.

Турција планира да раселни милион бегалци на северот на Сирија и би можела повторно да ја отвори рутата за емигрантите кон Европа доколку не добие соодветна меѓународна поддршка за тој план, изјави неколку пати во изминатите денови турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесува Ројтерс.

Мицотакис на прес-конференција во Солун изјави дека Ердоган мора да сфати дека не може да им се заканува на Грција и Европа во обид да обезбеди дополнителни средства за решавање на прашањето со бегалците.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе