Мицотакис: Ситуацијата со ковид „драматично“ ќе се подобрува

„Очекувам ситуацијата драматично да се подобри во текот на следните месеци“, рече Мицотакис.

Фото: ЕПА

Паѓањето на бројот на случаите на ковид-19 и поголемиот број вакцинации ќе ѝ овозможат на Грција следната недела да го отвори својот витален туристички сектор, рече во средата премиерот Кирјакос Мицотакис, додавајќи дека тој е „многу, многу сигурен“ дека ситуацијата ќе биде многу подобра за еден месец.

Секторот треба да биде отворен официјално од 15 мај и Мицотакис рече дека поради комбинацијата од тестирање, вакцинација и фактот дека многу активности ќе се одвиваат на отворено властите се уверени дека туристите ќе можат безбедно да ги посетуваат.

„Очекувам ситуацијата драматично да се подобри во текот на следните месеци“, рече тој на дигитална конференција организирана од Фајненшл тајмс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе

Узурпацијата на јавниот простор како камен за сопнување на граѓанскиот активизам.

повеќе

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе