Мицотакис побара Германија и земјите од ЕУ да ги преземат мигрантите

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги повика Германија и другите земји од ЕУ мигрантите и барателите на азил да ги преземат директно од грчкиот остров Лезбос.

„Идејата е дел од постапката на давање азил да се спроведе во други земји“, изјави Мицотакис за Билд.

Како што кажа, европскиот систем за азил и емиграција мора да се унапреди, како што ветила Европската комисија, и додаде дека мора повеќе да се дели товарот од тој проблем.

Околу 39.000 мигранти живеат во центрите и околу нив на Лезбос, Хиос, Лерос и Кос, чиј капацитет е 7.500 луѓе.

Грчките власти наведуваат дека пристигнувањата на мигранти во Грција од соседна Турција повторно се во пораст и десетици илјади мигранти се набуткани во камповите на грчките острови.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе