Мицотакис: Ова повеќе не е проблем со бегалци, ова е напад од Турција (ВИДЕО)

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис кажа дека емигрантската криза е „асиметрична закана“ за грниците на ЕУ и истакна дека Грција и ЕУ нема да дозволат да бидат уценувани, пренесува Екатимерини.

„Тоа повеќе не е проблем со бегалци. Тоа е безобразен напад од Турција која се обидува да ги искористи очајните луѓе за да ја промовира својата геополитичка агенда и да го сврти вниманието од ситуацијата во Сирија“, кажа Мицотакис на конференција за медиумите на која присуствуваа и претставници на ЕУ.

Како што пренесува Екатимерини, Мицотакис кажа дека луѓето кои се обидуваат да влезат во Грција во изминатите денови не доаѓаат од сириската провинција Идлиб, туку дека безбедно живееле во Турција некое време.

„Европа нема да дозволи уценување од Турција. Ние стоиме на располагање со помош во проблемот со бегалците, како и за решавање на прашањето во Сирија, но во поинакви околности. Мојата должност е да го штитам суверенитетот на својата земја“, кажа Мицотакис.

Тој додаде дека се надева дека оваа ситуација ќе ги „разбуди сите“. „Да бидеме искрени, ЕУ немаше задача да се бори со емигрантската криза, се надева дека ова ќе биде будење за сите“, изјави грчкиот премиер.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе