Помпео се заканува со санкции

Мицотакис: Иранскиот танкер не оди кон Грција

Иранскиот танкер, кој САД сакаат да го запленат, не се движи во правец на Грција, изјави денес грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Танкерот тргна во неделата од Гибралтар, каде беше држен месец и пол и сега плови по Средоземното Море, а медумите претходно објавија дека се движи кон грчкото пристаниште Каламата, на јужниот брег на Пелопонез и дека таму би требало да стигне до понеделник.

Мицотакис во изјава за Франс 24, меѓутоа, кажа дека танкерот не се движи кон Грција, истакнувајќи дека грчките власти не добиле барање тој да се вкотви во грчкото пристаниште.

САД сакаат да го запленат танкерот, тврдејќи дека тој има врски со иранската Револуционерна гарда.

Заменик шефот на грчаката дипломатија Митијадис Варвициотис изјави вчера дека Грција нема да ги загрози своите односи со САД со пружеање помош на иранскиот танкер.

Тој кажа дека Атина е под притисок на американските власти, а и дека 330 метри долгиот танкер секако е преголем за да вплови во некое од грчките пристаништа.

Танкерот сепак може да вплови во грчките територијални води или да се вкотви на море, кажа Варвициотис, додавајќи дека во тој случај Атина ќе види што ќе преземе.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео претходно кажа дека САД ќе преземат сѐ што можат за да спречат иранскиот танкер да ѝ достави нафта на Сирија и на тој начин да ги прекрши американските санкции.

„Јасно им дадовме до знаење на сите што ќе го допрат бродот, кој било што ќе му дозволи да се вкотви, дека ризикуваат САД да им воведат санкции“, кажа Помпео.

Иранскиот танкер превезува околу два милиони барели нафта.

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе