Метеор го осветли небото над Норвешка, експертите го истражуваат (ВИДЕО)

Голем метеор синоќа го осветлил небото над Норвешка, а можел да се види и од Шведска, јавија локалните медиуми.

Screenshot: Youtube

Сведоците ја контактирале полицијата кога ја виделе исклучително јаката светлина и слушнале силна бучава, пишуваат денес норвешките медиуми.

Некои ги отвориле прозорците и вратите бидејќи почувствувале промена на притисокот на воздухот. Новинар на норвешкиот весник Верденс ганг метеорот го опиша како огнена топка во воздухот која го осветлила целото небо.

Светлината по 1 часот наутро (по локално време) можела да се види на југот на Норвешка, но и во Шведска.

Експертите сметаат дека делови од метеорот паднале западно од главниот град Осло.

Вегард Лундби од Норвешката мрежа за следење метеори кажа дека во моментов се трага по остатоците од метеорот на Земјата кои би можеле да тежат неколку килограми.

Големината на метеорот е сè уште непозната, но извештаите покажуваат дека бил прилично голем. Некои проценки се дека тежи и неколку десетици килограми.

Според ВГ, научниците сметаат дека метеорот стигнал од појас со астероиди меѓу Марс и Јупитер.

Легенда под Главна слика

Screenshot: Youtube

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе