Предупредување на албанскиот претседател

Мета се закани дека ќе ја изнесе војската на улиците

Албанскиот претседател Илир Мета на средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ кажа дека во својство на врховен командант ќе ја изнесе војската на улиците, ако има обид за одржување на локалните избори на 30 јуни, кои тој ги одложи.

Како што наведува албанскиот весник Шќип, албанскиот претседател кажа дека добил информации од странски служби дека ќе бидат предизвикани немири на улиците во градовите во Албанија доколку дојде до одржување на изборите и дека тој како шеф на државата тоа не може да го прифати.

Состанокот кој Мета го одржал со амбасадорите на земјите членки на ЕУ траел два часа и бил посветен на политичката криза во земјата, особено на неговата одлука да ги одложи изборите.

Мета претходно вчера им испратил писмо на амбасадорите, објаснувајќи им ги причините за одложувањето на изборите, притоа додавајќи дека „Албанците нема да гласаат на 30 јуни“.

Во писмото тој ја оценил постапката на владејачката албанска Социјалистичка партија за негово отповикување како државен удар.

Мета меѓу другото ветил дека ќе се обиде да ги седне албанскиот премиер Еди Рама и лидерот на главната опозициска албанска Демократска партија Љуљзим Баша на преговарачка маса, за да се најде решение.

Ако успее во тоа, како што се наведува, ќе ја замоли опозицијата да се откаже од закажаниот протест на „обединетата албанска опозиција“ закажан за 21 јуни.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе