Меркел слета во Белград, Вучиќ ја пречека со цвеќе (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денес ѝ е домаќин на германската канцеларка Ангела Меркел, чиј мандат привршува.

EPA-EFE

Вучиќ досега повеќе пати ѝ изрази благодарност на Меркел за сè што направила за Србија како канцеларка на Германија.

Меркел, која по Белград заминува за Тирана, каде ќе се сретне со премиерите на земјите од Западниот Балкан, во Белград ќе престојува најдолго и за тоа време ќе има низа состаноци.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе