Меркел слета во Белград, Вучиќ ја пречека со цвеќе (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денес ѝ е домаќин на германската канцеларка Ангела Меркел, чиј мандат привршува.

EPA-EFE

Вучиќ досега повеќе пати ѝ изрази благодарност на Меркел за сè што направила за Србија како канцеларка на Германија.

Меркел, која по Белград заминува за Тирана, каде ќе се сретне со премиерите на земјите од Западниот Балкан, во Белград ќе престојува најдолго и за тоа време ќе има низа состаноци.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе