Сака да го заврши политичкиот застој

Меркел покренува нова рунда преговори за коалиција

Канцеларката на Германија Ангела Меркел денеска ќе започне нова рунда преговори за коалиција со цел да стави крај на политичкиот застој во земјата.

Германија нема нова Влада повеќе од три месеци по изборите.

Во петдневните преговори ќе учествуваат Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката, Христијанско-социјалната унија (ЦСУ) и Социјалдемократската партија на Германија (СПД), наведе Би-би-си.

Аналитичарите оценуваат дека ова можеби е нејзината последна шанса да формира стабилна коалиција.

Парламентарните избори во Германија, одржани на 24 септември, го одбележаа првиот влез на екстремната десница во Бундестагот по Втората светска војна и лошите резултати на демохристијаните на канцеларката Ангела Меркел и социјалдемократот Мартин Шулц.

Досегашната Влада ја чинеа СПД и ЦДУ и нејзината сестринска ЦСУ.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе