ЛИДЕРИТЕ ИЗРАЗУВААТ СОЧУВСТВО

Меркел: Одлучно сме со Велика Британија; Макрон: Повредени Французи

Од целиот свет пристигнуваат осуда и сочувство по нападот во Лондон, во кој загинаа најмалку шест лица, а 48 се повредени.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ѝ изрази сочувство на британската премиерка Тереза Меј и понуди помош од американската влада во истрагата и приведувањето на одговорните пред лицето на правдата. Трамп ја пофали реакцијата на британската полиција и итни служби и ја искористи шансата да ја испромовира својата забрана за патувања од шест претежно муслимански земји.

И рускиот претседател Владимир Путин го осуди нападот и ѝ упати сочувство на Велика Британија.

„Суровоста и цинизмот на нападот во Лондон се ужасни. Осуда за тероризмот, сочувство до Британците“, напиша Путин на Твитер.

Австралиската министерка за надворешни работи Џули Бишоп го нарече нападот „шокантен“.

„Спремни сме да ја поддржиме британската влада во одговорот на нападот и нашите мисли се со повредените и нивните семејства“, рече таа.

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Франција е „повеќе од кога било со Велика Британија“.

Од неговата канцеларија соопштија дека во нападот во Лондон се ранети двајца француски државјани, од кои едно лице има сериозни повреди.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „од името на Германија потврдува дека во борбата против тероризмот е со Велика Британија“.

Сочувство искажа и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Канадскиот премиер Џастин Трудо го нарече нападот „ужасен“ и додаде дека Канаѓаните се „обединети во поддршката на Лондон“.

Јапонската влада издаде предупредување до своите граѓани што патуваат во Лондон да ги избегнуваат местата што се потенцијални цели на напад.

Британската полиција соопшти дека најмалку шест лица загинале во нападот на мостот во Лондон, спроведен од три лица, кои беа убиени од полицијата.

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе