ЕУ загрижена поради неуспешните преговори

Меркел: На Европа ѝ треба силна Германија, што поскоро да се формира нова влада

Германската канцеларка Ангела Меркел сака новата влада да биде формирана што е можно поскоро, бидејќи, според неа, на Европа ѝ треба силна Германија.

„На Европа ѝ треба силна Германија. Затоа, пожелно е да се формира влада што е можно поскоро“, рече Меркел во говорот пред регионалните претставници на нејзината Демохристијанска унија (ЦДУ).

Германија ниту два месеци по парламентарните избори нема формирано влада, бидејќи пропаднаа преговорите на владејачката ЦДУ со либералите (ФДП) и Партијата на зелените, потсетува Радио Слободна Европа.

Сега врз лидерот на германските социјалдемократи Мартин Шулц се врши силен притисок да го прифати новиот сојуз, големата коалиција со демохристијаните на канцеларката Меркел, која денеска изјави дека компромисот со социјалдемократите исто така е опција.

Неуспехот на преговорите за формирање коалициска влада во Германија предизвика загриженост во Европската Унија, во која се подготвуваат реформи во еврозоната и банкарството, области во кои Германија игра голема улога.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе