Меркел на Ердоган: Веднаш сопрете ја воената операција во Сирија

Германската канцеларка Ангела Меркел денес во телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара „воената операција во Сирија веднаш да прекине“, соопшти портпаролката на германската влада.

И покрај легитимните безбедносни интереси, операцијата би можела да предизвика раселување на голем број локални жители, дестабилизација на регионот и оживување на екстремистичката група Исламска држава, се додава во соопштението.

Турција ја почна воената офанзива во средата, а насочена е против, како што тврди Анкара, џихадистите и курдските терористи. Западот главно ја осуди офанзивата.

Анкара ги обвинува курдските милиции за поврзаност со Работничката партија на Курдистан (ПКК) која ја смета за терористичка организација.

Според податоците на ОН, на североистокот на Сирија веќе се раселени околу 130.000 луѓе.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе