Меркел изрази „длабок срам“ при својата прва посета на Аушвиц (ФОТО+ВИДЕО)

Ангела Меркел за прв пат во петокот како канцеларка го посети поранешниот нацистички логор Аушвиц и рече дека признавањето на нацистичките злосторства се клучен дел за идентитетот на Германија со што може да се бори против растечкиот антисемитизам.

„Помнењето на злосторствата... е одговорност која никогаш не завршува“, рече Меркел за време на посетата во порака насочена кон повиците на германската крајна десница да се пренасочат од културата на сеќавање и искупување.

„Да се биде свесен за оваа одговорност е дел од нашиот национален идентитет, нашето саморазбирање како просветлено и слободно општество“, додаде таа.

Меркел е само трета канцеларка што некогаш го посетила местото кое го симболизира холокаустот.

Таа го изрази „длабокиот срам“ на Германија за она што се случи во Аушвиц и соседно Биркенау, каде милион Евреи ги загубија своите животи во периодот меѓу 1940 и 1945 година.

„Се поклонувам пред жртвите на Шоа“, рече таа, зборувајќи пред полскиот премиер Матеуш Моравјецки и 87-годишниот Богдан Станислав Бартниковски, преживеан од кампот.

65-годишната канцеларка, која е родена девет години по завршувањето на Втората светска војна, исто така се осврна на порастот на антисемитски и други злосторства од омраза во Германија во последните години, велејќи дека достигнале „алармантно ниво“.

„За борбата против антисемитизмот, историјата на логорите за истребување треба да биде споделена, мора да биде раскажана“, рече таа.

Аушвиц „бара да го одржуваме сеќавањето“.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе