Меркел им порача на Германците: Сега секој ден е важен, избегнувајте патувања

Германската канцеларка Ангела Меркел апелираше до граѓаните да направат што е можно повеќе во борбата против пандемијата, повикувајќи ги Германците за време на видео обраќањето да се придржуваат до прописите донесени од владата.

Фото: ЕПА

„Мораме да сториме сè за да спречиме неконтролирано ширење на вирусот. Сега секој ден е важен. Каква ќе биде зимата, каков ќе биде Божиќ, за тоа ќе се одлучи во наредните денови и недели“, рече Меркел, пренесува Си-ен-ен.

Германската стратегија против пандемијата досега се фокусираше на следење на контактите на заразените лица за да ги изолираат пред да заразат други.

„Здравствените власти прават неверојатна работа во овој поглед, но не можат да ги следат контактите во оние области каде што има премногу инфекции“, рече германската канцеларка.

Меркел исто така ги повика граѓаните да се среќааваат со многу помалку луѓе и надвор и внатре во своите домови, додавајќи дека луѓето треба да се обидат да избегнуваат патувања и да присуствуваат на големи собири.

„Ако секој од нас драстично ја намали количината на контакти надвор од своето семејство, тогаш е можно да се запре, па дури и да се сврти овој тренд на ширење на пандемија“, додаде таа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе