На разговори со Ердоган

Меркел, Џонсон и Макрон во заеднички поход

Емануел Макрон денеска најави заедничка иницијатива со Ангела Меркел и Борис Џонсон - тие наскоро ќе разговараат со претседателот на Турција.

Тројцата европски лидери сакаат да зборуваат за турската офанзива против курдските сили во североисточна Сирија.

Францускиот претседател по самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел рече дека германската канцеларка и британскиот премиер би сакале да се сретнат со Ердоган во наредниве недели, веројатно во Лондон.

Макроновите придружници посочиле дека средбата може да се одржи на маргините на самитот на НАТО закажан за 3-4 декември кај Лондон.

„Важно е да можеме да се состанеме и да се координираме“, рече Макрон и додаде дека Турција треба да им се врати на „разумните ставови“, алудирајќи на прекинот на офанзивата против курдските сили во Сирија.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе