Меркел доби понуда за работа во ООН

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која цели 16 години беше симбол не само на развојот на својата земја, туку и на Европа, доби понуда за работа од Њујорк.

Фото: ЕПА

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ѝ понудил на Меркел да биде дел од висок советодавен тим во светската организација.

Агенцијата Дпа, повикувајќи се на дипломатски извори во ОН, како што пренесуваат германските медиуми, објави дека на Меркел ѝ е понудено претседавање со телото за глобални јавни добра, од што потенцијално би требало да имаат корист сите граѓани во светот.

Гутереш преку писмо ја испратил понудата до Меркел.

Сепак, од седиштето на ОН во Њујорк оценуваат дека има мали шанси Меркел да ја прифати понудата.

Меркел засега нема одговорено, а претставниците на ОН не сакаат да дадат официјална изјава за понудата.

Телото за глобални јавни добра е проект на Гутереш, кој е дел од реформите на ОН.

Во својот извештај за реформите на ОН минатата година, тој најави дека ќе ги повика поранешните шефови на држави и влади да воспостават глобална листа на јавни добра и други области од заеднички интерес каде што треба да се подобри управувањето.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе